Jedná se o venkovský styl, který je rustikální. Vzhledem k tomu, že je to venkovský styl, hojně se využívají přírodní materiály, jako je masiv, kov a proutí. Mezi typické barvy patří krémová, bílá a šedá. Interiéry však můžete oživit také růžovou, světle modrou či zelenou. Barvy ve stylu Provence jsou ale vždy světlejší. Cílem je, aby prostor vypadal větší a vzdušnější. Podlahy by měly být rovněž z původních materiálů – široké dřevěné prkna, kámen a podobné materiály.
posezení na balkoně
Nábytek by měl být z masivu, nejčastěji se používá dub. Je vhodné kombinovat třeba i dvě barvy nábytku – přírodní a především bílou – ale zde musíte využít vaše estetické cítění a dávat pozor, ať to nepřekombinujete. Není na škodu, když je nábytek řezbářsky zdobený, nožky od stolu jsou zaoblené, skříňky rovněž stojí na zdobených nožkách. Nábytek bývá velice často dozdobený kroucenými kovovými prvky. Charakteristická je nedokonalost designu. Lehká oprýskanost nebo patina je totiž naopak vítána.
levandule v pytlíčkách
Jak jste již mohli poznat z výše zmiňované charakteristiky, styl Provence nese také prvky z oblasti starožitnictví. Bylo řečeno, že nábytek má být oprýskaný nebo patinovaný. Také dekorace mohou být starožitnostmi. Využívají se lampy, kovové svícny, velké starožitné hodiny, světlé a výrazné lustry. Pro dokonalý dojem můžeme použít i kovový stojan na víno. Kov je vhodným materiálem a víno je pro Francii přece tak typické.
Textilní dekorace, jako jsou přehozy, potahy na polštáře, povlečení či závěsy, mají především světlejší barvy a jednoduché vzory. Měly by být z lněného nebo bavlněného materiálu. Barvy jsou opět bílé, krémové, smetanové a šedé.
starý kredenc
Interiéry se dozdobují živými květinami. Kdo má rád styl Provence, jistě ví, že nejtypičtější je pro něj levandule, která se objevuje také na mnoha věcech – různé dózy, svíčky, keramika. Levandule se používá také čerstvá. Můžeme však dekorovat i jinými květinami, jako je břečťan, rozmarýn, vřes, hortenzie, růže nebo slunečnice. Ze sušených květin se vyrábějí různé voňavé pytlíčky, polštářky, a dávají se také do rámečků.
Tento styl je velice uklidňující a útulný. Určitě se zde budete cítit dobře. Nemusíte hned měnit celý byt, můžete být doladit alespoň pomocí dekorací.